Zachodniopomorskie Warsztaty Chóralne odbędą się w dniach 24 – 28.08.2020
Opis wydarzenia na stronie Regionalnego Centrum Kultury w Kołobrzegu im. Zbigniewa Herberta
W tym roku zajęcia prowadzić będą:
dr Aleksandra Janus – Dyrygent, chórmistrz, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w specjalności dyrygentura chóralna oraz Podyplomowe Studium Chórmistrzostwa i Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych na tejże uczelni. Jest współzałożycielem i dyrygentem chóru mieszanego „Camerata Musicale”, który działa przy Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Od 2015 roku prowadzi również chór dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie. Z prowadzonymi zespołami bierze aktywny udział w życiu kulturalnym miasta Wejherowa, koncertuje w kraju i za granicą, odnosi sukcesy w konkursach i festiwalach chóralnych zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia (kilkanaście złotych pasm, dwie nagrody Grand Prix, nagrody specjalne za interpretację kompozycji chóralnych). Uhonorowana nagrodami dla najlepszego dyrygenta podczas festiwali chóralnych w 2013 i 2018 r. na Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie, w 2014 r. IX na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, w 2015 r. na II Ogólnopolskim Festiwalu Wielkanocnej Pieśni Chóralnej w Sopocie. Dwukrotnie odznaczona Nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa za zasługi na rzecz krzewienia kultury w mieście oraz Nagrodą Remusa przyznawaną przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Jako specjalista w zakresie muzyki wokalnej, chóralnej oraz kaszubskiej wielokrotnie zapraszana do prac jurorskich konkursów muzycznych. Jest inicjatorką i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego 50+, który organizowany jest od 2016 roku w Wejherowie
mgr Dianna Domagała – Absolwentka Akademii Sztuki w Szczecinie na wydziale instrumentalnym w klasie skrzypiec oraz edukacji muzycznej- kierunek dyrygentura. Od lat niezwykle zaangażowana w działalność i rozwój swojego zespołu Cherry Daiquiri, w którym jest wokalistką oraz skrzypaczką i z którym się identyfikuje, wyznaczając nową estetykę i styl w muzyce rozrywkowej. Dzięki charyzmatycznej osobowości oraz niebanalnemu wizerunkowi, który jest również odzwierciedleniem indywidualnego stylu twórczości, została wraz z zespołem doceniona, zostając Ambasadorem Szczecina. Reprezentuje miasto w kraju i za granicą koncertując w Czechach, Niemczech, Francji, Anglii. W dorobku posiada liczne działania artystyczne, koncerty, udział w festiwalach w coraz ciekawych i awangardowych odsłonach koncertowych. W lipcu 2017 zdobyła nagrodę dla najlepszej wokalistki oraz instrumentalistki na festiwalu im. Miry Kubasińskiej w Ostrowcu Świętokrzyskim, promując album pt. “Phlebotomy Blues”. Płyta ta została objęta mecenatem Miasta Szczecin oraz współfinansowana przez szczecińskie instytucje i firmy. Stworzyła i rozpowszechniła idiom koncertu fabularyzowanego, którego jedna z najbardziej spektakularnych odsłon miała miejsce podczas koncertu pt. “Tam gdzie nie rosną poziomki czyli poza dobrem i złem” w Trafostacji Sztuki.. Była promowana na antenie alternatywnego radia londyńskiego. Laureatka Zimowej Giełdy Piosenki w Opolu, „Pikniku Organizacji Pozarządowych” i Łęczyce Festival. Dyrektor organizacyjny Międzynarodowych Muzycznych Zmagań Seniorów oraz od 2019 roku Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej 2019, Zachodniopomorskich Warsztatów Chóralnych w Kołobrzegu, koordynator międzynarodowych projektów Erasmus +.
dr hab. IWONA WIŚNIEWSKA-SALAMON – Absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie w 1990r. uzyskała tytułu magistra sztuki. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991r. stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. W 2004r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej a w 2011r. doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2007 – 2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”, Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie Festiwalu Pasyjnego w Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Tak brzmi Nowe Warpno” . W 2013 roku została wytypowana przez Urząd Miejski w Szczecinie wraz z zespołem do realizacji programu „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”.
Ewa Wodzyńska – Absolwentka Wydziału Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz Filologii Angielskiej oraz Studium Menadżerów Kultury przy UAM w Poznaniu.
Założycielka, aranżerka i dyrygentka chóru Kameralnego Poznańskie Senioritki. Pasjonatka zespołów wokalnych, obecnie prowadzi 3 seniorskie zespoły wokalne wielokrotnie nagradzane na festiwalach w całej Polsce i za granicą. Poznańskie Senioritki zostały wyróżnione nagrodą Prezydenta Miasta Poznania tytułem Inicjatora Roku w kategorii Nagroda Mieszkańców. Pomysłodawca i szef muzyczny kilku projektów finansowanych przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Poznania oraz Urzędu Marszałkowskiego skierowanych do dzieci „Chórrra śpiewamy” oraz do seniorów „Ratajskie śpiewanki” i „Seniorzy seniorom”. W styczniu 2019 uhonorowana Nagrodą Starosty za zaangażowanie i wieloletnią pracę na rzecz mieszkańców regionu, aktywizację i integrację środowiska amatorskiego artystycznego ruchu seniorów w powiecie poznańskim.
Animatorka życia kulturalnego w Poznaniu i Kórniku, od kilkunastu lat współpracuje z seniorami, prowadzi różnorodne zajęcia muzyczne, audycje, warsztaty i koncerty dla dzieci, młodzieży i dorosłych w szkołach oraz ośrodkach kultury w całej Wielkopolsce. Instruktor muzyczny na letnich obozach dla seniorów w USA. Założyła i prowadziła (2001-2004) 12-osobowy jazzowy zespół wokalny „Moonlight Express”. Obecnie zafascynowana afrykańskimi bębnami djembe, propaguje ten piękny instrument wśród dzieci i dorosłych.
Danuta Kaczmarek (1951) pedagog, animator kultury, muzyk (akordeon, piano, keyboard), kompozytorka, aranżerka, autorka tekstów piosenek, instruktorka wokalu, kierownik artystyczny Zespołu Śpiewaczego „Gubińskie Łużyczanki”. W 2019 roku obchodziła jubileusz 50-lecia animacji społeczno-kulturalnej.
Od najmłodszych lat interesowała się muzyką. Jest absolwentką Społecznego Ogniska Muzycznego w Gubinie. Jej ulubionym instrumentem jest akordeon, z którym nie rozstaje się do dziś. Jako muzyk wielu amatorskich zespołów, w tym rodzinnych, przez wiele lat szlifowała swoje umiejętności gry na instrumentach klawiszowych. Ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną – kierunek wychowanie muzyczne w Zielonej Górze (obecnie UZ).
Jako nauczycielka prowadziła wiele zespołów dziecięcych, dla których pisała własne piosenki. Jest trzykrotną laureatką Gubińskiej Nagrody Kulturalnej im. Corony Schröter, laureatką Konkursu Literackiego im. Tadeusza Firleja „Złote Pióro”, wyróżniona Nagrodą Powiatu Krośnieńskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości. Jest autorką książek: „Tylko tu. Gubińskie Łużyczanki w 10-lecie działalności artystycznej” oraz „Zielony Gubin – śpiewnik lubuski”. Piosenki znajdujące się w albumie „Lubuskie śpiewa” w większości zostały wykorzystane z jej książki-śpiewnika „Zielony Gubin”. Pierwszą płytę CD „Tylko tu” wydała w 2004 roku, drugą „Moje Eldorado” w 2009 roku. Piosenki pod jej kierunkiem nagrał Zespół Śpiewaczy „Gubińskie Łużyczanki” działający od 1999 roku przy Gubińskim Domu Kultury. Trzecia płyta – podwójny album CD „LUBUSKIE śpiewa” jest w całości jej autorskim projektem artystycznym zrealizowanym w 2018 roku.
Nina Salamon – Urodzona w Szczecinie. W roku 2015 ukończyła Zespół Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie śpiewu solowego w klasie mgr Iwony Górewicz, z oceną bardzo dobrą. Uzyskała stopień licencjata sztuki w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale Jazzu, Dyrygowania i Edukacji Muzycznej. Brała udział w Mistrzowskim Kursie Dyrygowania prof. Tatiany Malyshevej w Bydgoszczy (2016), Zachodniopomorskich Warsztatach Chóralnych w Kołobrzegu (2018), Mistrzowskim Kursie Dyrygenckim Maestro Javiera Busto w Gdańsku (2019), Międzynarodowym Seminarium i Kursie Mistrzowskim „Deutsche Romantik” prowadzonym przez Wernera Pfaffa w Bydgoszczy (2019).
Jest związana z Chórem Kameralnym Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, z którym
podróżuje i zdobywa nagrody na konkursach chóralnych takich jak Tokio International Choir
Competiton, Busan Choir Competition & Festival, International Choir Festiwal Ochrid.
Dominik Franczuk – Student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie fortepianu prof. Marii Murawskiej i dr Pawła Wakarecego. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku sześciu lat w klasie fortepianu Anny Gajewskiej, w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Prof. Marka Jasińskiego w Szczecinie. Po sześciu latach kontynuował naukę w klasie fortepianu Pawła Gorczyńskiego, w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie.
Współpracował z wieloma wybitnymi profesorami, na kursach i lekcjach mistrzowskich w kraju i za jego granicami- m.in. z prof. T. Ungarem, prof. J. Godziszewskim, prof. M. Szczepańskim, prof. A. Górecką, prof. J. Marcinkowską, prof. A. Artykiewiczem, prof. V. Balzanim, prof. A. Malling.
Laureat konkursów pianistycznych ogólnopolskich, jak i międzynarodowych w Szczecinie, Białymstoku, Koninie, Mediolanie i Sztokholmie. W roku 2015 został uhonorowany Stypendium Artystycznym Prezydenta Miasta Szczecin.