Zachodniopomorskie Warsztaty Chóralne – Kołobrzeg 2019

Warsztaty odbędą się w terminie: 23-27.06.2019

 

 

W tym roku zajęcia prowadzić będą:

krutulmgr Jan Krutul – Kompozytor i dyrygent, kierownik artystyczny Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Swoje umiejętności kształcił na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej (dyrygentura chóralna), prof. Pawła Łukaszewskiego (kompozycja) oraz prof. Tomasza Bugaja (dyrygentura symfoniczno-operowa) oraz w ramach Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W twórczości Jana Krutula szczególne miejsce zajmuje muzyka chóralna a cappella oraz utwory wokalno-instrumentalne. Jego kompozycje były wykonywane w Polsce i za granicą (Niemcy, Litwa, Mołdawia, USA). Współpracował na polu kompozytorskim i dyrygenckim z Narodowym Forum Muzyki prowadząc w październiku 2016 podczas koncertu jubileuszowego 10-lecia programu Śpiewająca Polska autorską kompozycję Zagrajmy w muzykę! z udziałem Polskiej Orkiestry Kameralnej Sopot i 350-osobowego chóru. W styczniu 2018 ukazała się płyta Chóru NFM Ubi Caritas z napisanym na zamówienie Vulnerasti cor meum. Współpracował z Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Chórem Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra. Od sierpnia 2016 roku jest dyrygentem i managerem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. W 2017 roku zespół otrzymał Grand Prix i I Nagrodę na Konkursie Music Everywhere w Gdańsku oraz III Nagrodę na Konkursie Musica Vera w Toruniu. Jan Krutul jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Musica Sacra 2014 (Kolonia, Niemcy), III Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Opus 966” (Poznań 2014), I Nagroda na III Ogólnopolskim Konkursie w Zakresie Kompozycji Chóralnej (Wrocław 2012). Jan Krutul dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku oraz dwukrotnie stypendium Pro Polonia – Dongsan Research Foundation (za osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury chóralnej i kompozycji). W 2012 i 2014 roku został laureatem uczelnianym plebiscytu na najlepszego Studenta RP „Studencki Nobel”. Jest członkiem Akademii Fonograficznej.


DSC00380

prof. Zbigniew Szablewski – Dyrygent i pedagog. Urodził się w 1945 r. na Pomorzu. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Kościerzynie został nauczycielem wychowania muzycznego w szkole ogólnokształcącej. W czasie służby wojskowej był chórzystą Centralnego Zespołu Artystycznego WP. Równolegle ukończył Średnią Szkołę Muzyczną im. J. Elsnera w Warszawie. Następnie studiował w Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. F. Chopina), początkowo dyrygenturę orkiestr dętych, później dyrygenturę symfoniczno-operową, gdzie uzyskał dyplom w klasie prof. Stanisława Wisłockiego (koncert symfoniczny z orkiestrą Filharmonii Narodowej).
Od 1978 r. przez osiem kolejnych sezonów był dyrygentem Państwowej Filharmonii w Białymstoku (później pierwszym dyrygentem gościnnym te­go zespołu). Jednocześnie został zatrudniony przez macierzystą uczelnię na stanowisku nauczyciela dyrygentury chóralnej w białostockiej Filii (aktualnie Wydział Zamiejscowy), z którą współpracuje do chwili obecnej. W latach 1992-99 prowadził orkiestrę symfoniczną tej uczelni.

W latach 1986 – 1991 był dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Jednocześnie prowadził zespoły kameralne filharmonii Białostockiej oraz Polskiego Radia w Warszawie. Występował także z innymi zespołami symfonicznymi na terenie kraju. Zrealizował nagrania archiwalne dla Polskiego Radia (z orkiestrą PR w Krakowie) oraz prawykonania polskiej muzyki współczesnej (K. Baculewski, W. Rudziński, M. Sawa, E. Sikora, R. Stradomski, R. Twardowski i in.).

W latach 1999-2006 był dyrektorem artystycznym Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Zbigniew Szablewski jest autorem wielu opracowań chóralnych muzyki ludowej (biogram w encyklopedycznym wydawnictwie „Muzyka Kaszub”, Oficyna „Czec”, Gdańsk 2005), patriotycznej i religijnej. Współpracuje z wydawnictwami muzycznymi (w tym z PWM).

Od 1993 r. prowadzi Zespół wokalny „Ars Antiqua”, który pod jego kierownictwem uzyskał wiele nagród i wyróżnień w krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych.

Od 2011 r. jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Miejsko-Parafialnego Chóru „Cantores Misericordiae”.

 


 

 

IMG_3538_wykadrowanedr hab. Iwona Wiśniewska-Salamon – Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie w 1990r. uzyskała tytułu magistra sztuki. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej  im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991r. stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Od 2003r. pełni rolę konsultanta wokalnego pracującego z aktorami Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. W latach 2003-2013 wielokrotnie organizowała i zdobywała środki finansowe m.in.: w ramach programu „Młodzież” na organizację Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych odbywających się na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy i Danii. W 2004r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej a w 2011r. doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2007 – 2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”,  Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie Festiwalu Pasyjnego w Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Tak brzmi Nowe Warpno” . W 2013 roku została wytypowana przez Urząd Miejski w Szczecinie wraz z zespołem do realizacji programu „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”