Zachodniopomorskie Warsztaty Chóralne w Kołobrzegu w tym roku odbędą się w dniach 25 – 29.06.2018
To już trzecia edycja!
Warsztaty poprowadzą:
Jerzy Rachubiński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie dyrygowania prof. Tadeusza Błaszczyka. Ukończył także Podyplomowe Studium Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Jest adiunktem na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej łódzkiej Akademii.
Działalność dyrygenta chóralnego rozpoczął Chórze Żeńskim Stowarzyszenia Śpiewaczego „Echo”. Jako kierownik artystyczny i dyrygent pracuje z Chórem Mieszanym Stowarzyszenia Śpiewaczego „Harmonia” (od 1991 roku) i Akademickim Chórem Politechniki Łódzkiej (od 1993 roku). W grudniu 2001 roku założył Łódzki Chór Kameralny prezentujący tematyczne programy koncertowe. Ze swoimi zespołami wykonuje muzykę świecką i sakralną różnych epok i stylów, w tym także muzykę rozrywkową, jazz, musical. W latach 2000 – 2004 był nauczycielem chóru w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. H. Wieniawskiego w Łodzi. W latach 1990 – 2003 był chórzystą Chóru Mieszanego Filharmonii Łódzkiej.
Koncertował we Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Norwegii, Anglii, Holandii, Francji, Ukrainie, Szkocji, Portugalii. Z konkursów chóralnych w Rumi, Rzeszowie, Łodzi, Litomyślu, Riva del Garda, Grado, Limburgu, Pradze, Sligo, Freamunde przywiózł wiele cennych nagród.
W 2006 roku poprowadził łódzkie i warszawskie prawykonanie Oratorium Liverpoolskiego Paula McCartneya i Carla Davisa z udziałem Orkiestry Fachhochschule Ulm, Akademickiego Chóru Politechniki Lubelskiej, Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej, Warszawskiego Chóru Chłopięcego i Męskiego przy Akademii Muzycznej w Warszawie i solistów Teatru Wielkiego w Łodzi.
W 2008 roku z okazji jubileuszu 40-lecia Akademickiego Chóru Politechniki Łódzkiej poprowadził łódzkie prawykonanie „Magnificatu” Johna Ruttera.
Jerzy Rachubiński należy do rady artystycznej oddziału łódzkiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr organizującego m.in. Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis”.
Ewa Szereda –absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dyrygowania prof. Haliny Bobrowicz. W latach studenckich związana z chórem Politechniki Wrocławskiej występowała w międzynarodowych konkursach chóralnych ( Barcelona, Tolosa, Wilno, Tallin, Nancy, Aberdeen, Paryż, Londyn Oxford, Udine) .Od 1991 r. nauczyciel kształcenia słuchu i dyrygent chóru ,,Dysonans’’ w ZPSM w Koszalinie. Początki pracy to III miejsce na Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych w Myśliborzu oraz dwukrotnie I nagroda na Festiwalu Chóralnym ,,Święto Pieśni’’ w Białogardzie. Od 1996 r. współpracuje z Filharmonią Koszalińską przygotowując z chórem Dysonans utwory wok.-instr. Carl Orff ,,Carmina Burana’’, fragmeny oper ,,Aida’’, ,,Nabucco’’ G.Verdiego, H.Ibsen,,Peer Gynt’’, ,,Chichester Psalms’’ l.Bernsteina ,,Stabat Mater’’ G.B.Pergolesiego, ,,Nocturny’’ C.Debussy`,,Planety’’G.Holsta, Z.Małkowicza pop oratorium,, Miłosierdzie Boże’’- Dokonała prawykonań: K.Dębskiego ,,Missa brevis’ , A.Cwojdzińskiego ,,Menora Kołobrzeska’’, Z.Kralla ,,Carmina Burana II’. Od 2002- 2008 propaguje muzykę polską w Niemczech, Czechach i na Słowacji w ramach programu Unii Europejskiej ,,Socrates Comenius” koncertując z chórem Dysonans i prowadząc międzynarodowe warsztaty chóralne w Konserwatorium Muzycznym w Ostrawie oraz w Kaniance na Słowacji. W latach 2002/2004 współpracowała z katedralnym chórem chłopięcym ,,Cantate Deo’’ koncertując jako dyrygent w Wiedniu, Hanowerze, Cuxaven, Bremerhaven i Hamburgu. Współpracowała z BTD przygotowując partie wokalne w spektaklach muzycznych- Musical,,Raj’ i ,,Happy End’’ B.Brechta do muzyki K.Weilla. Występowała wielokrotnie w BTD na koncertach charytatywnych ,,Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom’’. W 2007 roku została powołana do roli koordynatora Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych ,,Śpiewająca Polska’’ współpracując z Narodowym Centrum Kultury oraz Międzynarodowym Festiwalem ,,Wratislavia Cantans’’. Chóry Programu przygotowała do opery ,,Carmen’’ z udziałem artystów Opery Nova ,do koncertu: ,,Kocham Cię Polsko’’ w Filharmonii Narodowej oraz do udziału w 44 festiwalu ,,Wratislavia Cantans’’we Wrocławiu.W latach 2009- 2013 r. prowadziła chór żeńskim ,,Kanon’’ , z którym w styczniu 2010 r. odbyła tournee koncertowe po północnych Niemczech. W 2011 r. jest główną założycielką chóru , który otrzymuje nazwę ,,Koszalin Canta”, z którym szybko podejmuje działalność koncertową : Missa Festiwa K.Rozbickiego , Stabat Mater
St. Moryto (2011, 2012) na dwa kolejne Międzynarodowe Festiwale Organowe , w czerwcu 2012 bierze udział w Gali Operowej , a grudniu tego roku przygotowuje koncert kolęd z Filharmonią Koszalińską , w 2013 Mazurem ze Strasznego Dworu uświetnia otwarcie nowej siedziby Filharmonii w Koszalinie. W 2015 otwiera festiwal organowy utworem ,,Magnificat ”J.Ruttera. W 2016 r. przygotowuje z chórami fragmenty ,,Carmina Burana”C. Orffa na koncert uczniów szkoły muzycznej z Filharmonią.
W 2015 r. zdobywa dwa srebrne dyplomy dla obu chórów na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym ,,Pomerania Cantat” . W 2016 brązowy dyplom dla chóru ,,Koszalin Canta”.
W czasie wieloletniej pracy zawodowej współpracowała m.in. z M.Pijarowskim, A.Koskiem, R.Silvą , J.Bonieckim, P.Pałką, T.Szablewskim, Iwoną Wiśniewską Salamon.
Od 2013 r współpracuje z Gdańską Wyższą Szkołą Humanistyczną prowadząc zajęcia muzyczne na studiach podyplomowych.
Za szczególne osiągnięcia w pracy artystycznej otrzymała podziękowania Narodowego Centrum Kultury,
Nagrodę Ministra Kultury i Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz w 2016 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina.
Bogusław Grzybek ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie w 1968 roku w klasie organów i teorii specjalnej, nadto kurs dyrygentury chóralnej u prof. S. Stuligrosza. Uczestniczył w seminarium interpretacji muzyki bachowskiej prowadzonym przez prof. H. Rillinga. Dyryguje CANTATĄ od powstania. Założył i do dziś kieruje Akademickim Chórem ORGANUM. Prowadzi Zespół Instrumentalny RICERCAR Pedagog Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Wł. Żeleńskiego oraz kierowniki artystyczny i dyrygent chóru PRO MUSICA. Ponad 40 lat pełnił obowiązki organisty Bazyliki Mariackiej w Krakowie. Za aktywną działalność artystyczną otrzymał wiele nagród i odznaczeń m.in.: „Złoty Medal Kraków – 2000”, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” za wybitne zasługi w służbie Kościołowi i Ojcu Świętemu, nadany przez Jana Pawła II. W 2007 r. otrzymał „Medal św. Grzegorza Wielkiego”, nadany przez Ojca Świętego Benedykta XVI. Za zasługi dla Królewskiego Miasta Krakowa został uhonorowany odznaką Honoris Gratia. W 2010 roku za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej odznaczony przez kard. Stanisława Dziwisza – „Złotym Medalem Jana Pawła II”. 2011 rok – otrzymuje tytuł Miłosiernego Samarytanina Roku.
Iwona Wiśniewska-Salamon jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie w 1990r. uzyskała tytułu magistra sztuki. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991r. stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Od 2003r. pełni rolę konsultanta wokalnego pracującego z aktorami Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. W latach 2003-2013 wielokrotnie organizowała i zdobywała środki finansowe m.in.: w ramach programu „Młodzież” na organizację Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych odbywających się na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy i Danii. W 2004r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej a w 2011r. doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2007 – 2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”, Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie Festiwalu Pasyjnego w Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Tak brzmi Nowe Warpno” . W 2013 roku została wytypowana przez Urząd Miejski w Szczecinie wraz z zespołem do realizacji programu „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”