W 2022 roku miała miejsce niesamowita wymiana młodzieży filmowej z trzech krajów Hiszpanii, Szwecji oraz Polski. Dzięki wsparciu Erasmus Plus, organizacja Morze Kultury mogła stworzyć dwutygodniowy program, którego celem była praca młodzieży nad krótkometrażowym filmem w ujęciu o fundamentalne wartości Uni Europejskiej, takie jak: wolność, równość oraz braterstwo.
Podczas wymiany, która odbyły się w Szczecinie, min. w Akademi Sztuki studenci mogli praktykować swój warsztat m.in w zajęciach z zakresu:
- scenopisarstwo
- operatorka filmowa
- reżyseria filmowa
- narracja w sztuce
Główne działania odbyły się w języku angielskim, młodzież wspomagali edukacyjnie: Davide Casals z ECCIT Szkoły Filmowej w Hiszpanii, Profesor Mats Dahlman oraz Frederik Fridlund z Lund University w Szwecji oraz Karolina Kubik-Mazur – reżyserkę i scenopisarstwo oraz Krzysztofa Kubik – operatorkę filmową z Polski.
Dzięki podziałowi na grupy międzynarodowe, młodzież miała okazje zdobyć nowe znajomości, a także przyjrzeć się z bliska pracy swoich kolegów i koleżanek z innych krajów.
Ostatecznym rezultatem projektu była projekcja filmów, zrobionych przez uczestników.
Oprócz zajęć filmowych, czterdziestu siedmiu uczestników programu Erasmus +, miało okazję dodatkowo zwiedzić Muzeum Współczesne w Szczecinie, skansen w Wolinie oraz Park krajobrazowy w Międzyzdrojach. Była również okazja do wspólnych spotkań, jak podczas czas ogniska zorganizowanego przez Fundację Morze Kultury na Jeziorze Szmaragdowym wraz ze zwiedzaniem tamtejszej Groty Solnej.
Projekt o nazwie The exchange of creativity – three countries, three ideas and three collaborations for liberty, equality and brotherhood, sfinansowany ze środków programu Erasmus +, zakończył się niewątpliwie ogromnym sukcesem. Młodzi ludzie poświecili dużo uwagi, aby poprzez medium filmowe zagłębić się w ważne tematy z zakresu kształtowania europejskiego społeczeństwa i świadomości wartości europejskich związanychz wolnością, równością i braterstwem, tematami jakże ważnymi w dzisiejszym świecie. Dzięki projektowi nawiązały się nowe przyjaźnie, a młodzi ludzie z Hiszpanii i Szwecji mieli okazje pierwszy raz odwiedzić Polskę i poznać jej kulturę.
Sfinansowano ze środków programu Erasmus +