Międzynarodowe Warsztaty Chóralne – Calella, Hiszpania 2022

Międzynarodowe Warsztaty Chóralne w katalońskiej Calelli odbędą się w dniach 1-15.07.2022

Podczas warsztatów pracujemy pod czujnym okiem i uchem profesjonalnych dyrygentów. W czasie wolnym odpoczywamy, korzystamy z basenu, chodzimy na plażę, jeździmy na wycieczki.

W tym roku warsztaty poprowadzą:
Agata Wilińska
Iwona Wiśniewska-Salamon
Agnieszka Tyrawska
Elżbieta Krzemińska
Joanna Kalinowska

Agata Wilińska

Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie, w której klasę dyrygentury chóralnej ukończyła z wyróżnieniem /1987/. W 2003 r. zrealizowała przewód artystyczny na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie i uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. Jest nauczycielem dyplomowanym w PSM I i II st. w Olsztynie oraz prezesem Olsztyńskiego Towarzystwa Muzycznego. W czasach dynamicznego rozwoju technologii, szybkiego tempa życia propaguje działalność chóralną pokazując jak piękna jest muzyka. Zaraża pasją śpiewania zarówno dzieci, młodzież jak i dorosłych.

Od 1990 r. prowadzi Chór Dziewczęcy „Cantabile ” w Państwowej Szkole Muzycznej, od 1997 r. współpracuje jako dyrygent z chórem „Collegium Baccalarum”.

Zespoły pod jej kierownictwem zdobywały nagrody i wyróżnienia na prestiżowych konkursach w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Belgii, Czechach, Francji, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Rosji, Słowacji i we Włoszech.                                    Od 1982 r. jest chórzystką Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum, z którym koncertowała niemal w całej Europie i USA zdobywając laury i wyróżnienia m.in. Nagrodę Akademii Fonograficznej FRYDERYK 2010 w kategorii ALBUM ROKU MUZYKA CHÓRALNA I ORATORYJNA za płytę z muzyką Feliksa Nowowiejskiego.

Za swoją działalność artystyczną i pedagogiczną wielokrotnie była nagradzana m.in. przez Prezydenta RP, Ministra Edukacji, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa, Prezydenta Olsztyna. Jest laureatką Nagrody Indywidualnej Prezydenta Olsztyna im. F. Nowowiejskiego w dziedzinie sztuk muzycznych oraz wyróżnienia przyznanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalu „Gloria Artis”.

9085

Iwona Wiśniewska-Salamon

– dyrygent chóralny, wykładowca akademicki. Absolwentka Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, gdzie w 1990 r. uzyskała tytułu magistra sztuki. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991 r. stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009 r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. W latach 2003-2021 wielokrotnie organizowała i zdobywała środki finansowe m.in.: w ramach programu Erasmus+ Młodzież na organizację Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych odbywających się na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Norwegii, Hiszpanii, Danii i na Islandii. W 2004 r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej, w 2011 r. doktora habilitowanego, a w 2021 r. profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. W latach 2007-2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”, Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES-Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej „O złotą wstęgę Solczy” w Ejszyszkach na Litwie, Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralno-Pasyjnej w Szczecinie. Wraz z zespołem uczestniczy w programie „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”.

Agnieszka Tyrawska

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie Filię w Białymstoku (specjalność: flet w klasie ad. Krystyny Gołaszewskiej i specjalność: dyrygentura chóralna w klasie prof. Bożenny Sawickiej), Akademię Muzyczną im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (specjalność wokalno-aktorska w klasie śpiewu prof. Urszuli Kryger). W 2013 r. uzyskała stopień doktora sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura (Akademia Muzyczna im. St. Moniuszki w Gdańsku). Brała udział w licznych kursach mistrzowskich zarówno fletowych (m.in. u Miriam Nastasi, Hansa Martina Zilla, Janosa Balinta, Elżbiety Dastych-Szwarc, Urszuli Janik, Cezarego Traczewskiego) jak i wokalnych (m.in. u Olgi Pasiecznik, Andrzeja Leonarda Mroza). Była dwukrotną laureatką etapu regionalnego konkursu na najlepszego studenta Primus Inter Pares, uzyskała pierwszą nagrodę w konkursie Primus Expert – najlepszy w regionie w dziedzinie „Artysta”, zajęła II miejsce w IV Konkursie Młodych Chórmistrzów. W 2006 r. była laureatką ogólnopolskiego finału konkursu na najlepszego studenta RP Primus Inter Pares – otrzymała I nagrodę w kategorii „Artysta”. Stypendystka ministra kultury. Współpracowała przez wiele lat jako solistka, flecistka, dyrygent, chórmistrz i chórzystka z Filharmonią Lwowską, Filharmonią Lubelską, Filharmonią Podkarpacką, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Operą i Filharmonią Podlaską, Teatrem Muzycznym w Lublinie, NFM im. W. Lutosławskiego, Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Agencją Artystyczną Pro Musica, Chórem Dudaryk ze Lwowa, Chórem Akademickim UMCS w Lublinie, Chórem Akademickim Politechniki Lubelskiej (stała współpraca do dnia dzisiejszego), Chórem Akademickim KUL, z Białostockim Chórem Kameralnym Cantica Cantamus, Orkiestrą Kameralną Sinfonia Academica. Jako solistka – śpiewaczka pracowała z wieloma dyrygentami: m.in. Marcinem Sompolińskim, Marcinem Nałęcz-Niesiołowskim, Szymonem Makowskim, Jerzym Koskiem, Przemysławem Fiugajskim, Wojciechem Rodkiem, Rubenem Silva, Kubą Wnukiem. Koncertowała z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą wykonując partie solowe w utworach W. A. Mozarta, J.S. Bacha, A. Vivaldiego, G.F. Haendla, A. Brucknera, G. Verdiego, G. Bizeta, St. Moniuszki, J. Straussa, A. Dvoraka, J.D. Zelenki, E. d’Astorgi, J. Ruttera, A.L. Webbera, L. Bernsteina, G. Gerschwina, M. Wajnberga, S. Koszowskiego, M. A. Charpentiera, J. Bocka, P. Bańki, K. Dębskiego, A. Nikodemowicza. Dokonała wielu prawykonań i nagrań. Wystąpiła w koncercie zrealizowanym przez TVP (pierwsza emisja 28.01.2018 r. w TVP2) wykonując Ekstazę do świętego z feretronu P. Bańki. Obecnie jest solistką Teatru Muzycznego w Lublinie.

Elżbieta Krzemińska

– profesor zwyczajny sztuk muzycznych. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Artystyczny UMCS oraz Podyplomowe Studia przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w zakresie chórmistrzostwa i emisji głosu. Brała udział w kursach mistrzowskich w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wykonawstwa muzyki dawnej pod kierunkiem Dirkiana Horringe’a, ukończyła kurs mistrzowski w zakresie chóralistyki pod kierunkiem sir Davida Willcocksa i Michaela Glassera oraz w zakresie emisji głosu pod kierunkiem Ruth Holton.

Pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Artystycznym w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, gdzie prowadzi klasę dyrygentury chóralnej, zajęcia metodyki emisji głosu na kierunku Edukacja muzyczna i Jazz i muzyka estradowa.

Od 1987 r. prowadzi Akademicki Chór Politechniki Lubelskiej. Pod jej dyrekcją zespół przygotował ponad 300 koncertów z muzyką a cappella i wokalno-instrumentalną w Polsce i wielu krajach europejskich. Chór Politechniki otrzymał liczne czołowe nagrody na konkursach chóralnych, a dyrygentka otrzymała Specjalną Nagrodę dla Najlepszego Dyrygenta we Włoszech (1996 i 2001) oraz Słowacji (2007). Koncertowała w wielu krajach Europy, m.in.: Niemcy, Austria, Włochy, Francja, Hiszpania, Szwecja, Anglia, Walia, Węgry, Czechy, Słowacja, Portugalia, Wyspy Kanaryjskie, Ukraina, Litwa, Grecja.

Bierze udział w pracach jury wielu konkursów i festiwali chóralnych.

W 2013 r. założyła i do 2018 r. była dyrygentem Chóru Filharmonii im. H. Wieniawskiego „Lutnia Lubelska”.

Aktywnie współpracuje z Klasztorem oo. Dominikanów i Fundacją „Restaurare Basilicam”, gdzie w latach 2003-2017 jako dyrektor artystyczny, realizowała dominikański projekt – Festiwal „Wielkopostne Śpiewanie”.

Jej zainteresowania naukowe i publikacje dotyczą przede wszystkim chóralistyki, ale również emisji głosu w śpiewie i w mowie zawodowej. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi RP, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medalem Zasłużonego dla Lublina, Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury, Nagrodą Prezydenta Miasta Lublina za działalność artystyczną i kulturalną oraz Medalem 700-lecia Miasta Lublin.

Joanna Kalinowska

– wokalistka, aranżerka, kierownik artystyczny zespołu Alepak i prezes stowarzyszenia Per Musicam

Urodziła się w 1981 r. w Kaliszu. Skończyła I st. Szkoły Muzycznej w Goleniowie w klasie skrzypiec. Od tego momentu nie rozstaje się z muzyką. Stworzyła kilka zespołów, które zdobywały nagrody na wielu konkursach i festiwalach. Przez 10 lat śpiewała z zespołem TZI poezję śpiewaną. Przez 12 lat prowadziła kapelę Zespołu Pieśni i Tańca INA z Goleniowa, z którą zdobyła m.in. I miejsce i tytuł Laureata Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Kunowicach (Czechy).

W międzyczasie była przez 11 lat członkiem Kameralnego Chóru UAM w Poznaniu.

Od 2010 r. prowadzi zespół Alepak, który gra muzykę folkową. Razem z nim w 2012 r. zdobyła m.in. główną nagrodę na Lipiańskich Spotkaniach z Kulturą Narodową Pomorza Zachodniego oraz wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej Mikołajki Folkowe w Lublinie. Zespół wielokrotnie brał udział w finale Ogólnopolskiego (teraz już Międzynarodowego) Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie zdobywając I, II lub III miejsce oraz nagrodę specjalną za najlepiej wykonaną kolędę tradycyjną (2012) oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie kolędy współczesnej (2022).

W 2013 r. założyła stowarzyszenie Per Musicam, którego została prezesem. Wraz z nim zorganizowała (zaaranżowała wszystkie utwory) ponad 30 koncertów, m.in. muzyki filmowej, bajkowej, musicalowej, poezji śpiewanej, piosenek Agnieszki Osieckiej, Kabaretu Starszych Panów oraz koncerty uwielbieniowe i z muzyką własną. Nagrała 2 płyty: folkową i kolędową z zaproszonymi gośćmi.

Dyrygowała orkiestrą i chórem wykonującym dzieło słowno-muzyczne „Coś więcej” autorstwa Patryka Kusiaka (2021).

Zdobyła nagrody indywidualne: Gazety Goleniowskiej w 2014 r., Goleniowianin Roku w 2013 r. i 2015 r. oraz nagrodę specjalną Burmistrza Gminy Goleniów – Barnim 2014.