Międzynarodowe Warsztaty Chóralne w katalońskiej Calelli odbędą się w dniach 4 – 18.07.2020
To nie tylko praca nad talentami muzycznymi pod czujnym okiem i uchem profesjonalnych dyrygentów, ale również odpoczynek i radość ze zwiedzania.
W tym roku warsztaty poprowadzą:
Jon Fylling – dr dyrygentury chóralnej, kompozytor, wykładowca.
Jon Fylling urodził się w 1955 roku w północnej Norwegii. Edukację muzyczną zdobył studiując przez 8 lat w Bergen i Oslo w Narodowej Akademi Muzycznej uzyskując stopień doktora dyrygentury chóralnej w 1984 roku. Był Dyrygentem w Katedrze Nidaros w 1984 roku. W 1993 roku pracował w Szwecji. Od 1985 przebywa i pracuje w okolicy Oslo w regionie Østfold jednocześnie realizując gościnne projekty poza granicami kraju. Podczas ponad 35 letniej pracy dyrygował wszystkimi najwiekszymi dziełami jak oratoria i msze z chórem i orkiestrą, takie jak „Requiem” (Brahms, Verdi, Mozart), Święty Paweł i Eliasz (Mendelssohn), Mesjasz (Handel), Pasja według św. Mateusza i Msza h-moll(Bach). W 2002 r. założył Orkiestrę Symfoniczną Østfold, którą nadal dyryguje. Od 2010 do 2012 był dyrektorem i kierownikiem artystycznym Grenland Symphony Orchestra. Z tymi dwoma oraz innymi orkiestrami występował wiele razy z najwybitniejszymi dziełami klasycznymi i romantycznym repertuarem takich kompozytorów jak: Mozart, Beethoven, Schubert, Schumann, Brahms i Czajkowski. Dyrygował gościnnie profesjonalnymi orkiestrami zarówno w Norwegii jak i za granicą (2010: Charków Filharmonia – Ukraina). Dyrygował ponad 30 chórami i zespołami wokalnymi realizując wszystkie najważniejsze dzieła chóralne, zarówno a capella oraz z towarzyszeniem orkiestry. Zdobył duże doświadczenie pracując ze wszystkimi gatunkami muzycznymi: z muzyką ludową, jazzem i popularną muzyką chóralną. Był założycielem różnych zespołów wokalnych z którymi zdobywał nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych (Oskarshamn, Szwecja, Tuluzie, Hiszpanii i Spittal w Austrii),
dr Aleksandra Janus – dyrygent, chórmistrz, pedagog.
Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w specjalności dyrygentura chóralna oraz Podyplomowe Studium Chórmistrzostwa i Emisji Głosu przy Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2019 roku uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych na tejże uczelni. Jest współzałożycielem i dyrygentem chóru mieszanego „Camerata Musicale”, który działa przy Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Od 2015 roku prowadzi również chór dziecięcy Szkoły Podstawowej nr 9 w Wejherowie. Z prowadzonymi zespołami bierze aktywny udział w życiu kulturalnym miasta Wejherowa, koncertuje w kraju i za granicą, odnosi sukcesy w konkursach i festiwalach chóralnych zdobywając prestiżowe nagrody i wyróżnienia (kilkanaście złotych pasm, dwie nagrody Grand Prix, nagrody specjalne za interpretację kompozycji chóralnych). Uhonorowana nagrodami dla najlepszego dyrygenta podczas festiwali chóralnych w 2013 i 2018 r. na Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie, w 2014 r. IX na Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie, w 2015 r. na II Ogólnopolskim Festiwalu Wielkanocnej Pieśni Chóralnej w Sopocie. Dwukrotnie odznaczona Nagrodą Prezydenta Miasta Wejherowa za zasługi na rzecz krzewienia kultury w mieście oraz Nagrodą Remusa przyznawaną przez Zarząd Powiatu Wejherowskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania i ochrony kultury. Jako specjalista w zakresie muzyki wokalnej, chóralnej oraz kaszubskiej wielokrotnie zapraszana do prac jurorskich konkursów muzycznych. Jest inicjatorką i dyrektorem artystycznym Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego 50+, który organizowany jest od 2016 roku w Wejherowie.
mgr Jan Krutul – Kompozytor i dyrygent, kierownik artystyczny Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II.
Swoje umiejętności kształcił na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Violetty Bieleckiej (dyrygentura chóralna), prof. Pawła Łukaszewskiego (kompozycja) oraz prof. Tomasza Bugaja (dyrygentura symfoniczno-operowa) oraz w ramach Podyplomowych Studiów Chórmistrzowskich na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W twórczości Jana Krutula szczególne miejsce zajmuje muzyka chóralna a cappella oraz utwory wokalno-instrumentalne. Jego kompozycje były wykonywane w Polsce i za granicą (Niemcy, Litwa, Mołdawia, USA). Współpracował na polu kompozytorskim i dyrygenckim z Narodowym Forum Muzyki prowadząc w październiku 2016 podczas koncertu jubileuszowego 10-lecia programu Śpiewająca Polska autorską kompozycję Zagrajmy w muzykę! z udziałem Polskiej Orkiestry Kameralnej Sopot i 350-osobowego chóru. W styczniu 2018 ukazała się płyta Chóru NFM Ubi Caritas z napisanym na zamówienie Vulnerasti cor meum. Współpracował z Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz Chórem Katedry Warszawsko-Praskiej Musica Sacra. Od sierpnia 2016 roku jest dyrygentem i managerem Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. W 2017 roku zespół otrzymał Grand Prix i I Nagrodę na Konkursie Music Everywhere w Gdańsku oraz III Nagrodę na Konkursie Musica Vera w Toruniu. Jan Krutul jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Musica Sacra 2014 (Kolonia, Niemcy), III Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Opus 966” (Poznań 2014), I Nagroda na III Ogólnopolskim Konkursie w Zakresie Kompozycji Chóralnej (Wrocław 2012). Jan Krutul dwukrotnie otrzymał stypendium Prezydenta Miasta Białegostoku oraz dwukrotnie stypendium Pro Polonia – Dongsan Research Foundation (za osiągnięcia w dziedzinie dyrygentury chóralnej i kompozycji). W 2012 i 2014 roku został laureatem uczelnianym plebiscytu na najlepszego Studenta RP „Studencki Nobel”. Jest członkiem Akademii Fonograficznej.
dr hab. IWONA WIŚNIEWSKA-SALAMON jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie w 1990r. uzyskała tytułu magistra sztuki. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991r. stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. W 2004r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej a w 2011r. doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2007 – 2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”, Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie Festiwalu Pasyjnego w Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Tak brzmi Nowe Warpno” . W 2013 roku została wytypowana przez Urząd Miejski w Szczecinie wraz z zespołem do realizacji programu „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”