Międzynarodowe Warsztaty Chóralne – Calella, Hiszpania 2018

Międzynarodowe Warsztaty Chóralne w katalońskiej Calelli odbędą się w dniach 1 – 14.07.2018

To nie tylko praca nad talentami muzycznymi pod czujnym okiem i uchem profesjonalnych dyrygentów, ale również odpoczynek i radość ze zwiedzania.

W tym roku warsztaty poprowadzą:

BRMI9240

 

Dr LUCIA BÉREŠOVÁ urodziła się w Poprade (Słowacja), aktualnie mieszka w Barcelonie. Jako dyrygent zadebiutowala w wieku 14 lat, prowadząc Chór Effatha w Szuniawie. Ukończyła Wychowanie Muzyczne i Biologię na Uniwersytecie Preszowskim oraz Podyplomowe Studia Chórmistrzowskie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Studia doktoranckie w dyscyplinie dyrygentura odbyła w Akademii Muzycznej w Krakowie, jest absolwentka kursow mistrzowskich w Eric Ericson Internetional Choral Center w Sztockholmie w klasie Lone Larsen i Andre de Quadros . Brała udział w licznych kursach dyrygenckich w Hiszpanii, Francji, na Węgrzech i Słowacji.

Jest dyrygentem chórów mieszanych: Cor Polifónic Sagrada Família de BarcelonaArtGentum Vocal EnsembleSingfonia,  Unió Coral Centre i Energia de Roca de Valles, Orfeó Joventut TerrassencaCor de Creu Roja de BarcelonaCor Pandamia de la Universitat de Barcelona.

Jest współzałożycielem i jednym z pięciu dyrygentów międzynarodowego zespołu REVOICE International Vocal Ensemble, z którym koncertuje w wielu miastach Europy – Brukseli, Berlinie, Mediolanie (EXPO 2015), Pecs, Graz, Barcelonie, Nowim Sadzie. REVOICE International Ensemble jest również chórem ambasadorskim EUROPA CANTAT.

Lucia Bérešová współpracuje z Chórem Kameralnym Mińskiego Towarzystwa Muzycznego w Mińsku Mazowieckim. Ze swoimi chórami wykonuje muzykę świecką i religijną, a cappella, a także utwory wokalno-instrumentalne, takie jak „Msza Góralska” T. Maklakiewicza, „Msza C-dur, KV 258” W. A. Mozarta, „Gloria D-dur, RV 585” A.Vivaldiego, „Requiem d-moll, op. 48l” G. Faure, „Czarodziejski Flet, KV 620” W.A. Mozarta.

 

 

DSC00380

Prof. ZBIGNIEW SZABLEWSKI – dyrygent i pedagog. Urodził się w 1945 r. na Pomorzu. Po ukończeniu Liceum Pedagogicznego w Kościerzynie został nauczycielem wychowania muzycznego w szkole ogólnokształcącej. W czasie służby wojskowej był chórzystą Centralnego Zespołu Artystycznego WP. Równolegle ukończył Średnią Szkołę Muzyczną im. J. Elsnera w Warszawie. Następnie studiował w Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna im. F. Chopina), początkowo dyrygenturę orkiestr dętych, później dyrygenturę symfoniczno-operową, gdzie uzyskał dyplom w klasie prof. Stanisława Wisłockiego (koncert symfoniczny z orkiestrą Filharmonii Narodowej).
Od 1978 r. przez osiem kolejnych sezonów był dyrygentem Państwowej Filharmonii w Białymstoku (później pierwszym dyrygentem gościnnym te­go zespołu). Jednocześnie został zatrudniony przez macierzystą uczelnię na stanowisku nauczyciela dyrygentury chóralnej w białostockiej Filii (aktualnie Wydział Zamiejscowy), z którą współpracuje do chwili obecnej. W latach 1992-99 prowadził orkiestrę symfoniczną tej uczelni.

W latach 1986 – 1991 był dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej. Jednocześnie prowadził zespoły kameralne filharmonii Białostockiej oraz Polskiego Radia w Warszawie. Występował także z innymi zespołami symfonicznymi na terenie kraju. Zrealizował nagrania archiwalne dla Polskiego Radia (z orkiestrą PR w Krakowie) oraz prawykonania polskiej muzyki współczesnej (K. Baculewski, W. Rudziński, M. Sawa, E. Sikora, R. Stradomski, R. Twardowski i in.).

W latach 1999-2006 był dyrektorem artystycznym Oddziału Mazowieckiego Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Zbigniew Szablewski jest autorem wielu opracowań chóralnych muzyki ludowej (biogram w encyklopedycznym wydawnictwie „Muzyka Kaszub”, Oficyna „Czec”, Gdańsk 2005), patriotycznej i religijnej. Współpracuje z wydawnictwami muzycznymi (w tym z PWM).

Od 1993 r. prowadzi Zespół wokalny „Ars Antiqua”, który pod jego kierownictwem uzyskał wiele nagród i wyróżnień w krajowych i zagranicznych konkursach chóralnych.

Od 2011 r. jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Miejsko-Parafialnego Chóru „Cantores Misericordiae”.

 

szeredaEwa Szereda –absolwentka Akademii Muzycznej  we Wrocławiu w klasie dyrygowania prof. Haliny Bobrowicz. W latach studenckich związana z chórem Politechniki Wrocławskiej występowała w międzynarodowych konkursach chóralnych ( Barcelona, Tolosa, Wilno, Tallin, Nancy, Aberdeen,  Paryż, Londyn Oxford, Udine) .Od 1991 r. nauczyciel kształcenia słuchu i dyrygent chóru ,,Dysonans’’ w ZPSM w Koszalinie. Początki pracy to III miejsce na Festiwalu Chórów Szkół Muzycznych w Myśliborzu oraz dwukrotnie  I nagroda na Festiwalu Chóralnym ,,Święto Pieśni’’ w Białogardzie. Od 1996 r. współpracuje z Filharmonią Koszalińską przygotowując z chórem Dysonans utwory wok.-instr. Carl Orff ,,Carmina Burana’’, fragmeny oper ,,Aida’’, ,,Nabucco’’ G.Verdiego,  H.Ibsen,,Peer Gynt’’,  ,,Chichester Psalms’’ l.Bernsteina ,,Stabat Mater’’ G.B.Pergolesiego, ,,Nocturny’’ C.Debussy`,,Planety’’G.Holsta,  Z.Małkowicza  pop oratorium,, Miłosierdzie Boże’’- Dokonała prawykonań: K.Dębskiego ,,Missa brevis’ , A.Cwojdzińskiego ,,Menora Kołobrzeska’’, Z.Kralla ,,Carmina Burana II’. Od 2002- 2008 propaguje muzykę polską w Niemczech, Czechach i na Słowacji w ramach programu Unii Europejskiej ,,Socrates Comenius” koncertując z chórem Dysonans i prowadząc   międzynarodowe warsztaty chóralne  w Konserwatorium Muzycznym  w Ostrawie oraz w Kaniance na Słowacji. W latach 2002/2004 współpracowała z katedralnym chórem chłopięcym ,,Cantate Deo’’ koncertując  jako dyrygent w Wiedniu,  Hanowerze, Cuxaven, Bremerhaven i Hamburgu. Współpracowała z BTD przygotowując partie wokalne w spektaklach muzycznych- Musical,,Raj’  i ,,Happy End’’ B.Brechta do muzyki K.Weilla.  Występowała wielokrotnie  w BTD na koncertach charytatywnych ,,Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom’’.  W 2007 roku została powołana do roli koordynatora Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych ,,Śpiewająca Polska’’ współpracując z Narodowym Centrum Kultury oraz Międzynarodowym Festiwalem ,,Wratislavia Cantans’’.  Chóry Programu przygotowała do opery ,,Carmen’’ z udziałem  artystów Opery Nova  ,do  koncertu: ,,Kocham Cię Polsko’’ w Filharmonii Narodowej oraz do udziału w 44 festiwalu ,,Wratislavia Cantans’’we Wrocławiu.W latach 2009- 2013 r. prowadziła  chór żeńskim ,,Kanon’’ , z którym  w styczniu 2010 r. odbyła tournee koncertowe po północnych Niemczech. W 2011 r. jest główną założycielką   chóru , który otrzymuje nazwę ,,Koszalin Canta”, z którym szybko podejmuje działalność koncertową : Missa Festiwa K.Rozbickiego , Stabat Mater
St. Moryto  (2011, 2012) na dwa kolejne Międzynarodowe Festiwale Organowe , w czerwcu 2012 bierze udział w  Gali Operowej , a grudniu tego roku przygotowuje koncert kolęd z Filharmonią Koszalińską ,  w 2013 Mazurem ze Strasznego Dworu uświetnia otwarcie nowej siedziby Filharmonii w Koszalinie. W 2015 otwiera festiwal organowy utworem ,,Magnificat ”J.Ruttera. W 2016 r.  przygotowuje z chórami fragmenty ,,Carmina Burana”C. Orffa na koncert uczniów szkoły muzycznej z Filharmonią.
W 2015 r. zdobywa dwa srebrne dyplomy dla obu chórów na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym ,,Pomerania Cantat” . W 2016 brązowy dyplom dla chóru ,,Koszalin Canta”.
W czasie wieloletniej pracy zawodowej współpracowała m.in. z M.Pijarowskim,  A.Koskiem,  R.Silvą , J.Bonieckim, P.Pałką, T.Szablewskim, Iwoną Wiśniewską Salamon.
Od 2013 r współpracuje z Gdańską Wyższą Szkołą Humanistyczną prowadząc zajęcia muzyczne na studiach podyplomowych.
Za szczególne osiągnięcia w pracy artystycznej otrzymała podziękowania Narodowego Centrum Kultury,
Nagrodę Ministra Kultury i  Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz w 2016 r. Nagrodę Prezydenta Miasta Koszalina.

 

IMG_3538_wykadrowane

Dr hab. IWONA WIŚNIEWSKA-SALAMON jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu gdzie w 1990r. uzyskała tytułu magistra sztuki. W latach 1990-1992 kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w okresie 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej  im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 1991r. stworzyła Chór Kameralny Akademii Rolniczej (od 2009r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół wielokrotnie był laureatem polskich i międzynarodowych konkursów i festiwali chóralnych. Od 2003r. pełni rolę konsultanta wokalnego pracującego z aktorami Teatru Lalek „Pleciuga” w Szczecinie. W latach 2003-2013 wielokrotnie organizowała i zdobywała środki finansowe m.in.: w ramach programu „Młodzież” na organizację Międzynarodowych Warsztatów Chóralnych odbywających się na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy i Danii. W 2004r. uzyskała tytuł doktora sztuki muzycznej a w 2011r. doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 2007 – 2010 pełniła funkcję koordynatora regionalnego Ogólnopolskiego Programu „Śpiewająca Polska” obejmującego działalność chórów szkolnych województwa zachodniopomorskiego. Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej, Srebrnym Medalem „Za zasługi w służbie Państwa”,  Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz srebrną odznaką „Gryfa Pomorskiego” przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ejszyszkach na Litwie Festiwalu Pasyjnego w Szczecinie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Tak brzmi Nowe Warpno” . W 2013 roku została wytypowana przez Urząd Miejski w Szczecinie wraz z zespołem do realizacji programu „Szczecin_z całego serca polecam AMBASADOR”