Iwona Wiśniewska – Salamon

IMG_3502

Iwona Wiśniewska – Salamon jest absolwentką Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu. W latach 1990-1992r. kontynuowała naukę na Podyplomowym Studium Emisji Głosu, a w 1994-1996 na Podyplomowym Studium Chórmistrzowskim w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.

W 1991 roku stworzyła Chór Kameralny przy Akademii Rolniczej (od 2009 r. Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie), który prowadzi do dziś. Zespół był wielokrotnie laureatem polskich i zagranicznych konkursów i festiwali chóralnych.

W 2004 roku  uzyskała tytuł  doktora sztuki muzycznej a w 2011 doktora habilitowanego sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu

Odznaczona Brązowym Medalem „Gloria Artis” za zasługi dla kultury polskiej i Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego „SIS QUI ES – Pro Publico Bono” oraz odznaką Gryfa Pomorskiego przyznawaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego.

Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Ejszyszkach  na Litwie i Międzynarodowego Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Pasyjnej oraz Chórów Kameralnych „Sedina Cantat” w Szczecinie.